CTS Electronic Components 402F1601XIAR
402F1601XIAR picture photo
Mfg. Part Number
402F1601XIAR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F1601XIAR.pdf
Availability of 402F1601XIAR
QUANTITY
402F1601XIAR Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F1601XIAR
Internal Part NumberEIS-402F1601XIAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)300 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)402F1601XIAR
Related Links402F16, 402F1601XIAR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
402F1601XIAR Details Description
Related parts for 402F1601XIAR
FIXED IND 33NH 260MA 630 MOHM datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG11 14AWG 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 27POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
DELCON 230VACIN/240VAC 1AOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf