CTS Electronic Components 402F1601XIJR
402F1601XIJR picture photo
Mfg. Part Number
402F1601XIJR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 10ppm 9pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F1601XIJR.pdf
Availability of 402F1601XIJR
QUANTITY
402F1601XIJR Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F1601XIJR
Internal Part NumberEIS-402F1601XIJR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance9pF
ESR (Equivalent Series Resistance)300 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)402F1601XIJR
Related Links402F16, 402F1601XIJR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
402F1601XIJR Details Description
Related parts for 402F1601XIJR
CONN RECEPT 12POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61081-147 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 7.38A 11.88 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
TXRX S-FSK PWR LINE 48-VFQFPN datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG SS 3POS STRT W/SCKT datasheet.pdf