CTS Electronic Components 402F1601XILR
402F1601XILR picture photo
Mfg. Part Number
402F1601XILR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 10ppm 12pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F1601XILR.pdf
Availability of 402F1601XILR
QUANTITY
402F1601XILR Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F1601XILR
Internal Part NumberEIS-402F1601XILR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)300 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)402F1601XILR
Related Links402F16, 402F1601XILR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
402F1601XILR Details Description
Related parts for 402F1601XILR
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1A 1CH 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD 5MM NYLON datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf