CTS Electronic Components 403C11A40M00000
403C11A40M00000 picture photo
Mfg. Part Number
403C11A40M00000
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
403C11A40M00000.pdf
Availability of 403C11A40M00000
QUANTITY
403C11A40M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 403C11A40M00000
Internal Part NumberEIS-403C11A40M00000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)403C11A40M00000
Related Links403C11A, 403C11A40M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
403C11A40M00000 Details Description
Related parts for 403C11A40M00000
IC BNRY COUNTR/DIV 14STG 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE RIBBON SKT 2MM 50POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG WHITE 100' datasheet.pdf
09 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN S CODE datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf