| Internal Part Number | EIS-403C35E20M00000 | |
| Type | MHz Crystal | |
| Frequency | 20MHz | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Frequency Tolerance | ±30ppm | |
| Load Capacitance | 20pF | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60 Ohm | |
| Operating Mode | Fundamental | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.031" (0.80mm) | |