CTS Electronic Components 405C11A14M40000
405C11A14M40000 picture photo
Mfg. Part Number
405C11A14M40000
Brief Description
Crystal 14.4000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
405C11A14M40000.pdf
Availability of 405C11A14M40000
QUANTITY
405C11A14M40000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 405C11A14M40000
Internal Part NumberEIS-405C11A14M40000
TypeMHz Crystal
Frequency14.4MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.041" (1.05mm)