CTS Electronic Components 405C35D16M38400
405C35D16M38400 picture photo
Mfg. Part Number
405C35D16M38400
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.3840MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
405C35D16M38400.pdf
Availability of 405C35D16M38400
QUANTITY
405C35D16M38400 Order Process
Ship out your order
Specifications of 405C35D16M38400
Internal Part NumberEIS-405C35D16M38400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information405 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series405
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16.384MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.041" (1.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)405C35D16M38400
Related Links405C35D, 405C35D16M38400 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
405C35D16M38400 Details Description
Related parts for 405C35D16M38400
IC REG LDO 5V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
GDT 400V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
LED GREEN/ORG DIFFUSED 4PLCC SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 7MM 7.32" datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 5.95A 10 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf