Illinois Capacitor 405PHB700K2J
405PHB700K2J picture photo
Mfg. Part Number
405PHB700K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
405PHB700K2J.pdf
Availability of 405PHB700K2J
QUANTITY
405PHB700K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 405PHB700K2J
Internal Part NumberEIS-405PHB700K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package61
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance4µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)405PHB700K2J
Related Links405PHB, 405PHB700K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
405PHB700K2J Details Description
Related parts for 405PHB700K2J
PANEL SIDE 35X20X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 50 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 150PF X7R RADIAL datasheet.pdf
LOW ANGLE SQUARE LIGHT 48MM WH datasheet.pdf