Illinois Capacitor 405PHB700K2J
405PHB700K2J picture photo
Mfg. Part Number
405PHB700K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
405PHB700K2J.pdf
Availability of 405PHB700K2J
QUANTITY
405PHB700K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 405PHB700K2J
Internal Part NumberEIS-405PHB700K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package61
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHB
PackagingBulk
Capacitance4µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)405PHB700K2J
Related Links405PHB, 405PHB700K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
405PHB700K2J Details Description
Related parts for 405PHB700K2J
CAP CER 100UF 4V X5R 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SKT 2MM IDC 4POS 24-26AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 4POS datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf