Illinois Capacitor 405PHC400K
405PHC400K picture photo
Mfg. Part Number
405PHC400K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4UF 10% 400V AXIAL
Datasheet Download
405PHC400K.pdf
Availability of 405PHC400K
QUANTITY
405PHC400K Order Process
Ship out your order
Specifications of 405PHC400K
Internal Part NumberEIS-405PHC400K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPHC
PackagingBulk
Capacitance4µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.8 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.807" Dia x 1.811" L (20.50mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)405PHC400K
Related Links405PH, 405PHC400K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
405PHC400K Details Description
Related parts for 405PHC400K
CONN HEADER 8POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 4-16VDC PNL MNT datasheet.pdf
IC FPGA 210 I/O 484FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
RES SMD 0.232 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf