CTS Electronic Components 406C35D14M31818
406C35D14M31818 picture photo
Mfg. Part Number
406C35D14M31818
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
406C35D14M31818.pdf
Availability of 406C35D14M31818
QUANTITY
406C35D14M31818 Order Process
Ship out your order
Specifications of 406C35D14M31818
Internal Part NumberEIS-406C35D14M31818
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information406 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency14.31818MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)406C35D14M31818
Related Links406C35D, 406C35D14M31818 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
406C35D14M31818 Details Description
Related parts for 406C35D14M31818
RES TEMP SENS 4.7K OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 3.3KOHM 10% datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 3COND BLACK 10' datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf