CTS Electronic Components 406C35E16M00000
406C35E16M00000 picture photo
Mfg. Part Number
406C35E16M00000
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
406C35E16M00000.pdf
Availability of 406C35E16M00000
QUANTITY
406C35E16M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 406C35E16M00000
Internal Part NumberEIS-406C35E16M00000
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)406C35E16M00000
Related Links406C35E, 406C35E16M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
406C35E16M00000 Details Description
Related parts for 406C35E16M00000
CABLE CAT.5E SHIELDED GRAY 2M datasheet.pdf
RES SMD 133KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR 400MV REF 3-DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 180MA 8.25 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 15.11MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A 8-DIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf