CTS Electronic Components 406C35S16M00000
406C35S16M00000 picture photo
Mfg. Part Number
406C35S16M00000
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
406C35S16M00000.pdf
Availability of 406C35S16M00000
QUANTITY
406C35S16M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 406C35S16M00000
Internal Part NumberEIS-406C35S16M00000
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)406C35S16M00000
Related Links406C35S, 406C35S16M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
406C35S16M00000 Details Description
Related parts for 406C35S16M00000
FERRITE CHIP 600 OHM 250MA 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 15POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 614.8 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW IF 201.0MHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 261MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf