CTS Electronic Components 406C35S16M00000
406C35S16M00000 picture photo
Mfg. Part Number
406C35S16M00000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
406C35S16M00000.pdf
Availability of 406C35S16M00000
QUANTITY
406C35S16M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 406C35S16M00000
Internal Part NumberEIS-406C35S16M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information406 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)406C35S16M00000
Related Links406C35S, 406C35S16M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
406C35S16M00000 Details Description
Related parts for 406C35S16M00000
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 100A TO262-3 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 860MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 4POS .91M 16AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf