CTS Electronic Components 406I35E19M66080
406I35E19M66080 picture photo
Mfg. Part Number
406I35E19M66080
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
406I35E19M66080.pdf
Availability of 406I35E19M66080
QUANTITY
406I35E19M66080 Order Process
Ship out your order
Specifications of 406I35E19M66080
Internal Part NumberEIS-406I35E19M66080
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information406 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)406I35E19M66080
Related Links406I35E, 406I35E19M66080 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
406I35E19M66080 Details Description
Related parts for 406I35E19M66080
CONN SOCKET SIMM 72POS VERT TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 47A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 27POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 528POS SMD datasheet.pdf