CTS Electronic Components 406I35E20M00000
406I35E20M00000 picture photo
Mfg. Part Number
406I35E20M00000
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
406I35E20M00000.pdf
Availability of 406I35E20M00000
QUANTITY
406I35E20M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 406I35E20M00000
Internal Part NumberEIS-406I35E20M00000
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)