Illinois Capacitor 406MHBS40K2R
406MHBS40K2R picture photo
Mfg. Part Number
406MHBS40K2R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 40UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
406MHBS40K2R.pdf
Availability of 406MHBS40K2R
QUANTITY
406MHBS40K2R Order Process
Ship out your order
Specifications of 406MHBS40K2R
Internal Part NumberEIS-406MHBS40K2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)406MHBS40K2R
Related Links406MHB, 406MHBS40K2R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
406MHBS40K2R Details Description
Related parts for 406MHBS40K2R
CAP CER 0.18UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM YELLOW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 2.16MM datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC SRAM ASYNC 2048K X 8 48-TSOP datasheet.pdf
AMP-TAB HSG 31 POS QUAD datasheet.pdf