CTS Electronic Components 407F35E007M3728
407F35E007M3728 picture photo
Mfg. Part Number
407F35E007M3728
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 7.3728MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
407F35E007M3728.pdf
Availability of 407F35E007M3728
QUANTITY
407F35E007M3728 Order Process
Ship out your order
Specifications of 407F35E007M3728
Internal Part NumberEIS-407F35E007M3728
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information407 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series407
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)407F35E007M3728
Related Links407F35E, 407F35E007M3728 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
407F35E007M3728 Details Description
Related parts for 407F35E007M3728
MARKER PAN-TY 50# YELLOW 7.4" datasheet.pdf
LED 5MM GAP RED RT ANGLE HOUSING datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
44 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HDM 5EMPO074F080O K datasheet.pdf
20W Regulated DC/DC Converter datasheet.pdf