CTS Electronic Components 407F35E029M4912
407F35E029M4912 picture photo
Mfg. Part Number
407F35E029M4912
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 29.4912MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
407F35E029M4912.pdf
Availability of 407F35E029M4912
QUANTITY
407F35E029M4912 Order Process
Ship out your order
Specifications of 407F35E029M4912
Internal Part NumberEIS-407F35E029M4912
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information407 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series407
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency29.4912MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)407F35E029M4912
Related Links407F35E, 407F35E029M4912 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
407F35E029M4912 Details Description
Related parts for 407F35E029M4912
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 5V datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 600W datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 128POS R/A datasheet.pdf