Vishay Semiconductor/Diodes Division 40CPQ035
40CPQ035 picture photo
Mfg. Part Number
40CPQ035
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO247AC
Datasheet Download
40CPQ035.pdf
Availability of 40CPQ035
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
40CPQ035 Order Process
Ship out your order
Specifications of 40CPQ035
Internal Part NumberEIS-40CPQ035
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr4mA @ 35V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40CPQ035
Related Links40CP, 40CPQ035 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
40CPQ035 Details Description
Related parts for 40CPQ035
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 630KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf