Littelfuse 40E1C25.8
40E1C25.8 picture photo
Mfg. Part Number
40E1C25.8
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 40E 25.8KV
Datasheet Download
40E1C25.8.pdf
Availability of 40E1C25.8
QUANTITY
40E1C25.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 40E1C25.8
Internal Part NumberEIS-40E1C25.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated25800VAC (25.8kV)
Current40A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension3.000" Dia x 24.875" L (76.20mm x 631.83mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40E1C25.8
Related Links40E1, 40E1C25.8 Datasheet, Littelfuse Distributor
40E1C25.8 Details Description
Related parts for 40E1C25.8
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 83.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 48"L X 36"W datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 185MA 2.9 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf