JST Sales America Inc. 40FMN-BMTR-A-TB
40FMN-BMTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
40FMN-BMTR-A-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 40POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
40FMN-BMTR-A-TB.pdf
Availability of 40FMN-BMTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
40FMN-BMTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 40FMN-BMTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-40FMN-BMTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions40
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40FMN-BMTR-A-TB
Related Links40FMN-B, 40FMN-BMTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
40FMN-BMTR-A-TB Details Description
Related parts for 40FMN-BMTR-A-TB
SWITCH MINI 16A SPST PLNGR.187QC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
22 SIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAR-BUS HM TOP TOOL HAR-BUS HM datasheet.pdf
ESD SMOCK JCKT SNP PK XL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
EMPO110F120O LM & G datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf