Bel Fuse Inc. 40IMX35D05D05-8
40IMX35D05D05-8 picture photo
Mfg. Part Number
40IMX35D05D05-8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT QUAD 5V 1.4A
Datasheet Download
40IMX35D05D05-8.pdf
Availability of 40IMX35D05D05-8
QUANTITY
40IMX35D05D05-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 40IMX35D05D05-8
Internal Part NumberEIS-40IMX35D05D05-8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMX35
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs4
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 35V
Current - Output (Max)1.4A, 1.4A, 1.4A
Power (Watts) - Manufacture Series35W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case19-DIP Module (17 Leads)
Size / Dimension3.00" L x 2.50" W x 0.41" H (76.2mm x 63.5mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max28W