Bel Fuse Inc. 40IMX35D12D12-8
40IMX35D12D12-8 picture photo
Mfg. Part Number
40IMX35D12D12-8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT QUAD 12V 0.7A
Datasheet Download
40IMX35D12D12-8.pdf
Availability of 40IMX35D12D12-8
QUANTITY
40IMX35D12D12-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 40IMX35D12D12-8
Internal Part NumberEIS-40IMX35D12D12-8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher IMX35
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs4
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 312V
Current - Output (Max)700mA, 700mA, 700mA
Power (Watts) - Manufacture Series35W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case19-DIP Module (17 Leads)
Size / Dimension3.00" L x 2.50" W x 0.41" H (76.2mm x 63.5mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max34W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40IMX35D12D12-8
Related Links40IMX35, 40IMX35D12D12-8 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
40IMX35D12D12-8 Details Description
Related parts for 40IMX35D12D12-8
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 86TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC PLL W/VCO FRACTIONAL-N 40SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
TXRX RF 128KB FLASH datasheet.pdf
KOMAX 40T CONVERSION KIT datasheet.pdf
ENC DISC40NF NEMA1 6P BLK datasheet.pdf
GT 10C 10#16 SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
5 V, [15 kV ESD Protected Half-Duplex, RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf