Bel Fuse Inc. 40IMX35D15D15-8G
40IMX35D15D15-8G picture photo
Mfg. Part Number
40IMX35D15D15-8G
Brief Description
CONVERT DC/DC 4X 15V 35W
Datasheet Download
40IMX35D15D15-8G.pdf
Availability of 40IMX35D15D15-8G
QUANTITY
40IMX35D15D15-8G Order Process
Ship out your order
Specifications of 40IMX35D15D15-8G
Internal Part NumberEIS-40IMX35D15D15-8G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Number of Outputs4
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 215V
Voltage - Output 315V
Current - Output (Max)600mA, 600mA, 600mA
Power (Watts) - Manufacture Series35W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case19-DIP Module
Size / Dimension3.00" L x 2.50" W x 0.41" H (76.2mm x 63.5mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max35W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40IMX35D15D15-8G
Related Links40IMX35D, 40IMX35D15D15-8G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
40IMX35D15D15-8G Details Description
Related parts for 40IMX35D15D15-8G
SIDACTOR BI 120V 150A TO-92 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" TEFLEX 12' TNC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf