JST Sales America Inc. 40P-JMDSS-G-1-TF
40P-JMDSS-G-1-TF picture photo
Mfg. Part Number
40P-JMDSS-G-1-TF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 40POS TOP 4.5MM GOLD
Datasheet Download
40P-JMDSS-G-1-TF.pdf
Availability of 40P-JMDSS-G-1-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
40P-JMDSS-G-1-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 40P-JMDSS-G-1-TF
Internal Part NumberEIS-40P-JMDSS-G-1-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesJMD
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.5mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40P-JMDSS-G-1-TF
Related Links40P-JMDS, 40P-JMDSS-G-1-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
40P-JMDSS-G-1-TF Details Description
Related parts for 40P-JMDSS-G-1-TF
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 20BIT FET 48-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 6MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf