Bourns Inc. 4108R-1-503
4108R-1-503 picture photo
Mfg. Part Number
4108R-1-503
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 50K OHM 8DIP
Datasheet Download
4108R-1-503.pdf
Availability of 4108R-1-503
QUANTITY
4108R-1-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4108R-1-503
Internal Part NumberEIS-4108R-1-503
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package45
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4100R
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±2%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-DIP
Size / Dimension0.465" L x 0.300" W (11.81mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4108R-1-503
Related Links4108R, 4108R-1-503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4108R-1-503 Details Description
Related parts for 4108R-1-503
IC PROM SER 50000 C-TEMP 20-SOIC datasheet.pdf
SURGE SUPPRESS 15A 10OUT 8'CORD datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLN 250V 250A datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER SCRJ PLUG DUPLX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf