Bourns Inc. 4114R-2-241
4114R-2-241 picture photo
Mfg. Part Number
4114R-2-241
Brief Description
RES ARRAY 13 RES 240 OHM 14DIP
Datasheet Download
4114R-2-241.pdf
Availability of 4114R-2-241
QUANTITY
4114R-2-241 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4114R-2-241
Internal Part NumberEIS-4114R-2-241
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)240
Tolerance±2%
Number of Resistors13
Number of Pins14
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-DIP
Size / Dimension0.765" L x 0.300" W (19.43mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4114R-2-241
Related Links4114R, 4114R-2-241 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4114R-2-241 Details Description
Related parts for 4114R-2-241
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/E datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN datasheet.pdf
MOD DC-DC 384VIN 12VOUT 300W TH datasheet.pdf