Bourns Inc. 4116R-1-105
4116R-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-105
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-105.pdf
Availability of 4116R-1-105
QUANTITY
4116R-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-105
Internal Part NumberEIS-4116R-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package25
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4100R
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-105
Related Links4116R, 4116R-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-105 Details Description
Related parts for 4116R-1-105
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 750MA 82 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 6.4UH T46 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 167MHZ TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf