Bourns Inc. 4116R-1-154
4116R-1-154 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-154
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 150K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-154.pdf
Availability of 4116R-1-154
QUANTITY
4116R-1-154 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-154
Internal Part NumberEIS-4116R-1-154
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package25
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4100R
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-154
Related Links4116R, 4116R-1-154 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-154 Details Description
Related parts for 4116R-1-154
CONN CABLE CLAMP SZ 12SL/14/14S datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SC63 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT PCB T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL SNAP PIN CRMP datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 164MBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf