Bourns Inc. 4116R-1-183LF
4116R-1-183LF picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-183LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-183LF.pdf
Availability of 4116R-1-183LF
QUANTITY
4116R-1-183LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-183LF
Internal Part NumberEIS-4116R-1-183LF
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-183LF
Related Links4116R-, 4116R-1-183LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-183LF Details Description
Related parts for 4116R-1-183LF
IC SERIALIZER 10:1 LVDS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN F PLUG STR 75 OHM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 22DL POS STR .125 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FEED START datasheet.pdf
M12 CABLE ASSEMBLY 6 M SHIELDED datasheet.pdf
BLZ 5.08/10 GN datasheet.pdf
CONN RCPT DUMMY SHELL SZ 22 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf