Bourns Inc. 4116R-1-243
4116R-1-243 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-243
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 24K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-243.pdf
Availability of 4116R-1-243
QUANTITY
4116R-1-243 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-243
Internal Part NumberEIS-4116R-1-243
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-243
Related Links4116R, 4116R-1-243 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-243 Details Description
Related parts for 4116R-1-243
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-TSSOP datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET W/FUSE 4A datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 22V 20A SMD datasheet.pdf
D SUB FE 9 POLE PLASTIC DUPC CAP datasheet.pdf
CONN PANEL MNT FRAME FOR FREENET datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf