Bourns Inc. 4116R-1-393
4116R-1-393 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-393
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 39K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-393.pdf
Availability of 4116R-1-393
QUANTITY
4116R-1-393 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-393
Internal Part NumberEIS-4116R-1-393
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-393
Related Links4116R, 4116R-1-393 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-393 Details Description
Related parts for 4116R-1-393
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 4POS TIN datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.045DIA GOLD datasheet.pdf
HARDWARE CSIC-32-QFP SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 5 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf