Bourns Inc. 4116R-1-472
4116R-1-472 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-472
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-472.pdf
Availability of 4116R-1-472
QUANTITY
4116R-1-472 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-472
Internal Part NumberEIS-4116R-1-472
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package25
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4100R
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-472
Related Links4116R, 4116R-1-472 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-472 Details Description
Related parts for 4116R-1-472
CONN HEADER 15POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CBL RIBN 13COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT HINGE SILV PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TAPE ESD AISLE MARKING 54' ROLL datasheet.pdf
FUSE FAST 1KVDC PCB MNT SOLAR 2A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SCREWDRIVR SLOT 1.2X6.5MM 10.04" datasheet.pdf
F3W-D052CP 5M datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf