Bourns Inc. 4116R-1-474
4116R-1-474 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-474
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-474.pdf
Availability of 4116R-1-474
QUANTITY
4116R-1-474 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-474
Internal Part NumberEIS-4116R-1-474
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package25
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4100R
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-474
Related Links4116R, 4116R-1-474 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-474 Details Description
Related parts for 4116R-1-474
IDC CABLE - CKR26G/AE26G/CKR26G datasheet.pdf
IC CODEC-FILTER PCM 5V 20-SSOP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 2.5K 24TSSOP datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 4 SEC datasheet.pdf
SWITCH MAGNET SPST-NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 15 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC 3.686400MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 STR BLACK datasheet.pdf
0.47UF 250V 6.3X11 85C RAD datasheet.pdf