Bourns Inc. 4116R-1-731
4116R-1-731 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-731
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 730 OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-731.pdf
Availability of 4116R-1-731
QUANTITY
4116R-1-731 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-731
Internal Part NumberEIS-4116R-1-731
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)730
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-731
Related Links4116R, 4116R-1-731 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-731 Details Description
Related parts for 4116R-1-731
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 1.5"X 36YD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 390 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 53K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 17.88V 500MW SOD80 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 220MA 1.62 OHM datasheet.pdf