Bourns Inc. 4116R-1-820
4116R-1-820 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-820
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 82 OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-820.pdf
Availability of 4116R-1-820
QUANTITY
4116R-1-820 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-820
Internal Part NumberEIS-4116R-1-820
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)82
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-820
Related Links4116R, 4116R-1-820 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-820 Details Description
Related parts for 4116R-1-820
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX QUAD 2-1 16-SOIC datasheet.pdf
SENS PROX M18 7MM DC2W-NO .3M datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 60MA SOT23 datasheet.pdf
LIFTING ANGLES HMELA SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
IJB EVAL BOARD 2/PARALLEL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf