Bourns Inc. 4116R-1-911
4116R-1-911 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-911
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 910 OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-911.pdf
Availability of 4116R-1-911
QUANTITY
4116R-1-911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-911
Internal Part NumberEIS-4116R-1-911
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)910
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-911
Related Links4116R, 4116R-1-911 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-911 Details Description
Related parts for 4116R-1-911
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DAC 12BIT QUAD R-R 10WSON datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 1250VDC AX datasheet.pdf