Bourns Inc. 4116R-2-563LF
4116R-2-563LF picture photo
Mfg. Part Number
4116R-2-563LF
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 56K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-2-563LF.pdf
Availability of 4116R-2-563LF
QUANTITY
4116R-2-563LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-2-563LF
Internal Part NumberEIS-4116R-2-563LF
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-2-563LF
Related Links4116R-, 4116R-2-563LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-2-563LF Details Description
Related parts for 4116R-2-563LF
RES 5.6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MICROPOWER SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL 8MSOP datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN MICRO POWER HOUSING 12PIN datasheet.pdf
CAP POLY 820UF 0.2 6.3V SMD datasheet.pdf