Bourns Inc. 4116R-2-751
4116R-2-751 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-2-751
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 750 OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-2-751.pdf
Availability of 4116R-2-751
QUANTITY
4116R-2-751 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-2-751
Internal Part NumberEIS-4116R-2-751
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)750
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-2-751
Related Links4116R, 4116R-2-751 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-2-751 Details Description
Related parts for 4116R-2-751
CONN HEADER .050 20POS VERT T/H datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10-100MM M8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 8.8V 200A 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BRIDGE INNER PANEL FITS 1400H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf