Bourns Inc. 4116R-2-820LF
4116R-2-820LF picture photo
Mfg. Part Number
4116R-2-820LF
Brief Description
RES ARRAY 15 RES 82 OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-2-820LF.pdf
Availability of 4116R-2-820LF
QUANTITY
4116R-2-820LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-2-820LF
Internal Part NumberEIS-4116R-2-820LF
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)82
Tolerance±2%
Number of Resistors15
Number of Pins16
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-2-820LF
Related Links4116R-, 4116R-2-820LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-2-820LF Details Description
Related parts for 4116R-2-820LF
RES 6.65K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 800MA 1.39 OHM datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 14POS datasheet.pdf
CABLE 18COND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6POS SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 105MA 45 OHM TH datasheet.pdf