CTS Electronic Components 416F2401XCKR
416F2401XCKR picture photo
Mfg. Part Number
416F2401XCKR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT
Datasheet Download
416F2401XCKR.pdf
Availability of 416F2401XCKR
QUANTITY
416F2401XCKR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F2401XCKR
Internal Part NumberEIS-416F2401XCKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F2401XCKR
Related Links416F24, 416F2401XCKR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F2401XCKR Details Description
Related parts for 416F2401XCKR
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FILTER RECON VID 8-TDFN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8362 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MCGIGABIT, TX/LX-SM1310/PLUS-SC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
LS9 HARD SIDE CARRYING CASE datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 33.7"L X 30"W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf