CTS Electronic Components 416F37411ADT
416F37411ADT picture photo
Mfg. Part Number
416F37411ADT
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F37411ADT.pdf
Availability of 416F37411ADT
QUANTITY
416F37411ADT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37411ADT
Internal Part NumberEIS-416F37411ADT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37411ADT
Related Links416F37, 416F37411ADT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37411ADT Details Description
Related parts for 416F37411ADT
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 55A 150VAC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf