CTS Electronic Components 416F37411ADT
416F37411ADT picture photo
Mfg. Part Number
416F37411ADT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F37411ADT.pdf
Availability of 416F37411ADT
QUANTITY
416F37411ADT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37411ADT
Internal Part NumberEIS-416F37411ADT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37411ADT
Related Links416F37, 416F37411ADT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37411ADT Details Description
Related parts for 416F37411ADT
MODULE POWER ENTRY 3A RT ANGLE datasheet.pdf
TERM BLK SAKG 28 I/32 KRG BRN datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf