CTS Electronic Components 416F37412ATT
416F37412ATT picture photo
Mfg. Part Number
416F37412ATT
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT
Datasheet Download
416F37412ATT.pdf
Availability of 416F37412ATT
QUANTITY
416F37412ATT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37412ATT
Internal Part NumberEIS-416F37412ATT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37412ATT
Related Links416F37, 416F37412ATT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37412ATT Details Description
Related parts for 416F37412ATT
IC D-TYP LATCH 3OUT SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 85.932MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 548 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 9V 4SIP datasheet.pdf