CTS Electronic Components 416F3741XCST
416F3741XCST picture photo
Mfg. Part Number
416F3741XCST
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F3741XCST.pdf
Availability of 416F3741XCST
QUANTITY
416F3741XCST Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F3741XCST
Internal Part NumberEIS-416F3741XCST
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F3741XCST
Related Links416F37, 416F3741XCST Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F3741XCST Details Description
Related parts for 416F3741XCST
IC DIFF TXRX HI-SPD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 50A 480VAC 300VDC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
PTC THERMISTOR C 970-A 80-A 53 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 40 POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf