CTS Electronic Components 416F37422CDT
416F37422CDT picture photo
Mfg. Part Number
416F37422CDT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT
Datasheet Download
416F37422CDT.pdf
Availability of 416F37422CDT
QUANTITY
416F37422CDT Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37422CDT
Internal Part NumberEIS-416F37422CDT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37422CDT
Related Links416F37, 416F37422CDT Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37422CDT Details Description
Related parts for 416F37422CDT
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC TXRX T1 QUAD 5V 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC HIGH SIDE SWITCH 500MA 8MSOP datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-PLUG 4" datasheet.pdf