CTS Electronic Components 416F37422CSR
416F37422CSR picture photo
Mfg. Part Number
416F37422CSR
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F37422CSR.pdf
Availability of 416F37422CSR
QUANTITY
416F37422CSR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F37422CSR
Internal Part NumberEIS-416F37422CSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F37422CSR
Related Links416F37, 416F37422CSR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F37422CSR Details Description
Related parts for 416F37422CSR
RES SMD 12.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 320 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M4 NYLON datasheet.pdf
TOOL INSERTION TWEEZER 20 GA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 2 HOLE datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ TOP VIEW datasheet.pdf