CTS Electronic Components 416F374X2ISR
416F374X2ISR picture photo
Mfg. Part Number
416F374X2ISR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT
Datasheet Download
416F374X2ISR.pdf
Availability of 416F374X2ISR
QUANTITY
416F374X2ISR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F374X2ISR
Internal Part NumberEIS-416F374X2ISR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series416
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency37.4MHz
Frequency Stability±20ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F374X2ISR
Related Links416F37, 416F374X2ISR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F374X2ISR Details Description
Related parts for 416F374X2ISR
SIDAC 2CH BI 190/380V 250A DO214 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 178KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1.5A 190 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.46A 32 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf