CTS Electronic Components 416F3841XAAR
416F3841XAAR picture photo
Mfg. Part Number
416F3841XAAR
Brief Description
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT
Datasheet Download
416F3841XAAR.pdf
Availability of 416F3841XAAR
QUANTITY
416F3841XAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of 416F3841XAAR
Internal Part NumberEIS-416F3841XAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency38.4MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)416F3841XAAR
Related Links416F38, 416F3841XAAR Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
416F3841XAAR Details Description
Related parts for 416F3841XAAR
IC OPAMP JFET 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 400A 1000V datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2.2MM 7POS R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 265.23VC P600 datasheet.pdf
ATTENUATOR 10DB 0805 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CBL ASSY USB 3.1 A TO C BLK 1M datasheet.pdf